Serapool

Neden Porselen Tercih Edilmeli ?

Porselen sözcüğü, porselene benzeyen bir cins midyenin İtalyanca adı olan “porcellana” kelimesinde türetilmiştir.  Porselen, üyesi olduğu SERAMİK ailesinin, dayanım ve görünüm açısından en üstün özelliklere sahip grubudur. Porselenin diğer seramiklere göre üstünlüğü; bileşenlerinin nitelikleri ve yüksek ısılarda fırınlanmasıdır.  Bu şekilde kazandığı fiziksel dayanıma estetiğinde katılması ile görsel bir ürün elde edilir. Bu ürünün bir diğer özelliği ise ömrünün çok uzun olmasıdır. 

Porselenin havuzda kullanılmasındaki temel neden su emmesinin %0,03 seviyelerinde olmasıdır. Su emmesinin düşük olması malzemenin soğuk hava koşullarında, don karşısında etkilenmemesini sağlamaktır.  Zira seramiğin su emmesi %3 dolaylarındadır. Dolayısıyla doğal yapısı nedeniyle su emen bir malzeme olan seramik don ile karşılaştığında genleşerek patlayabilir.  Malzeme porselen olduğu için yüksek sıcaklıkta pişmektedir. Bu nedenle su emmesi düşüktür, sır yüzeyi parlaktır. Böylece havuzlar içinde temizlik yapılması daha kolaydır ve suyun etkisi daha güçlüdür. 

Porselen malzemenin massesi (alt yüzeyle görünen renk) seramiğe göre daha beyazdır. Buda kullanılan hammaddenin daha kaliteli yüksek ve dayanımlı olması demektir.  Porselen malzemede yüzey kusursuzluğu ve dekoratif bir görünüm söz konusudur. Parlaktır, gözenek söz konusu değildir. Seramik ise mattır ve yüzeyde gözeneklere sahiptir.  Porselen malzeme daha serttir ve darbelere karşı daha dayanıklıdır.  

Porselen malzemenin yüzeyi seramiğe kıyasla asit ve alkalilere karşı daha dirençlidir.  Porselen malzeme hijyendir, mikrop ve kiri barındırmaz, sırlı oldukları için leke tutmaz.  Porselen malzeme ısı değişikliklerinden etkilenmez. 200+1000 C’ye kadar, ısı genleşme katsayısı %5-7’den daha küçüktür. Seramik malzeme ise ısı değişikliklerinden etkilenir, genleşme katsayısı daha yüksektir.