Serapool

Havuz Kaplaması Hakkında Genel Bilgiler

Unutulmamalıdır ki, başarılı bir uygulama işlemi yalnız malzemenin kalitesine bağlı değildir. İşlemin nasıl ve kimler tarafından yapıldığı da malzemenin kalitesi kadar önemlidir.
Yapıştırıcı tamamen kuruduktan sonra malzemeler arasındaki derz boşlukları tamamen boşaltılarak, fleksible veya epoksi bazlı bir derz dolgu malzemesi ile doldurulur. Su, hava ve diğer çevre etmenlerinden etkilenmemesi için asla normal derz dolgu malzemesi kullanılmamalıdır.

Kullanım sırasında temizleme işlemini kolaylaştırmak ve hijyen olması için havuz tabanını ve duvarını birleştirme yerine iç ve dış bükey özel birleştirme parçalarının kullanılması tavsiye edilir.
Yüzme havuzlarının kenarında sıralanan  özel kesitli porselen ürünler tutamak olarak sınıflandırılmaktadır. Bu malzeme özel bir üretim ve pişirim ile mükemmel kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikler göstermektedir. Öncelikle tutamak ve kaymazlar havuzun ilgili kısımlarına istenilen formda tek tek koyulmalı ve istenilen eğimler elde edilinceye kadar ayarlanmalıdır. Bu eğim havuzun her tarafında eşit olmalı ve buda bir nivo aracılığı ile sağlanmalıdır. Bu kontroller uzman kişiler eşliğinde yapılmalıdır. Kaymaz ve tutamaklar arasındaki 5 mm'lik derz muhafaza edilerek tutamakların havuz içine gelen kısımlarının düzgünlüğüne dikkat edilerek ürünler yapıştırılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, başarılı bir uygulama işlemi yalnız malzemenin kalitesine bağlı değildir. İşlemin nasıl ve kimler tarafından yapıldığı da malzemenin kalitesi kadar önemlidir.
Yapıştırıcı tamamen kuruduktan sonra malzemeler arasındaki derz boşlukları tamamen boşaltılarak, fleksible veya epoksi bazlı bir derz dolgu malzemesi ile doldurulur. Su, hava ve diğer çevre etmenlerinden etkilenmemesi için asla normal derz dolgu malzemesi kullanılmamalıdır. Uygulama ardından temizlik işlemi hızla ve itina ile yapılmalıdır. Temizlik işleminin itina ile yapılmaması veya geç yapılması durumunda malzemeler üzerinde kalan artıkları temizleyebilme imkanı bulunmamaktadır.

Kaplama işlemlerinin bitmesini müteakip inşaat işlerinden sıçrayacak kirlerden kaçınmak ve döşeme alanını korumak için plastik bir örtü kullanılması tavsiye edilir.
Havuz malzeme döşeme işlemi bittikten sonra çevresinde demir kesme vb. işlemlerin yapılmaması gerekmektedir. O anda belli olmasa bile belli bir süre sonra malzemeler üzerinde demir çapaklarının zararları gözlenmektedir.

Havuza su ancak; inşaatı, mekanik ve elektrik tesisatları tamamlanıp bahçede gübreli toprak serme işlemleri de bittikten sonra doldurulmalıdır.