Mimar Gözü İle

Her zaman yeniliğe açık

Peyzaj Mimarı Tülay Tosun

1.Tülay Tosun olarak artık “peyzaj” konusunda bir marka olduğunuzu düşünüyoruz. Buraya kadar geliş hikayenizi kısaca özetlemek gerekirse neler söylemek istersiniz ?
1986 yılında Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünden mezun olur olmaz kendi işimde büyük bir heyecanla mesleğe başladım. Ne mutlu ki hala ilk günkü heyecan ve istek ile devam ediyorum.
Genel bilgileri üniversite eğitimimde almış olmama rağmen bu meslekteki gizemi hala tam olarak çözmüş değilim. Bugüne dek tasarladığım, imalatını üstlendiğim projelerimle yeni bilgiler öğrenmek, beni bu gizemli yolculukta daha da motive ve mutlu ediyor.
Detay bilgisi tasarımın temelini oluşturmaktadır. Tasarım ise bence matematik problemi çözümü gibidir. Kendimi kopyalamaktan her zaman kaçınmam bugünkü birbirinden farklı ama özel projelerimi tasarlamama neden olmuştur.
 


2. Sizce mimaride, dekoratif ve fonksiyonel olarak havuzun önemi nedir ?
Su yüzeyi mekana görsel ve işitsel boyut kazandırır. Durağan su yüzeyleri ise yansıma efekti ile mekana derinlik kazandırır. Havuzun şekilsel formu, deseni, desen renkleri bulunduğu mekanın konseptine göre tasarlanırsa mekanda bütünlük, estetik açısından etki sağlar.

3. SeraPool'u neden tercih ediyorsunuz ?
SeraPool ürünleri ile Kempinski the Demo Hotel Peyzaj Tasarım Projesi’nde tanıştım. Daha önceki projelerimde çeşitli ürünler kullanmış ama sonrasında izledim ki henüz doğru malzemeye ulaşamamıştım. SeraPool'dan önce gözlediğim problemler; malzemenin yüzeyden kopması, renginin matlaşması, döşeme sırasında desenlerin tam anlamıyla oluşturulamaması.
Kempinski the Demo Hotel yüzme havuzu desenim oldukça zordu. 100x100 cm ekose karolaj yapıldı ve bu desenlerin takibi yan duvarlara da taşındı. Bu zor projemde gösterdiği başarı ile SeraPool güvenimi kazandı. Daha önce yaşadığımız problemleri Serapool ürünleri ile artık yaşamıyoruz.
Ürün kalitesinin yanı sıra yönetim, satış, proje departmanlarında görev alan SeraPool ekibinin projelerimize katkısı, profesyonelliği için sonsuz teşekkür ederim.

4. SeraPool ürünlerinin tasarımlarını nasıl buluyorsunuz ?
Serapool ürünleri tamamen amacına uygun üretilmektedir. Yeniliğe her zaman açık olan bu marka bizlerden gelen yeni taleplerle ürün gamını çeşitlendirmekten de keyif alıyor diye düşünüyorum.

5. SeraPool ürünlerinin kalitesine ilişkin düşünceleriniz nelerdir ?
Yukarıda da belirttiğim gibi, havuz için üretilmiş özel ürünleri ile doğru çözüm. Havuz için kullandığımız projelerimizden hiçbir şikayet almadığımızı düşünürsek, kalitesine diyecek sözüm yok.

6. Bir tasarımcı olarak Serapool'un tasarımlara yaklaşımını nasıl buluyorsunuz ?
SeraPool'un bana yazdığı bir mailden yola çıkarak belirtmek isterim ki onlar da en az benim kadar projelerimde heyecan yaşıyorlar, tasarım, imalat sürecini ilgiyle izliyorlar.

7. Bir tasarımcı olarak Serapool'dan beklentileriniz ve bu beklentilere ilişkin tavsiyeleriniz nelerdir ?
Bir tasarımcıyı güçlü kılan en önemli unsur beğenilmek, takdir edilmektir. SeraPool bana bunu projelerime ilgi ve desteği ile gösteriyor. Teşekkür ediyorum.

8. SeraPool ürünlerini üç kelimeyle anlatmanız, tanımlamanız, tavsiye etmeniz istenseydi hangi üç kelimeyi seçerdiniz ?
Uzun ömürlü, estetik, fonksiyonel...

9. Son olarak; SeraPool kullanmak isteyenlere vermek istediğiniz bir mesaj var mı ?
En iyi olmak istiyorsanız biraz paraya kıyıp en iyisini kullanacaksınız. Sakın yanlış anlamayınız, kaliteyi pahalıya almıyorsunuz, kaliteyi değerinde satın alıyorsunuz, bir kere alıyorsunuz.