Neden Porselen

NEDEN PORSELEN

Porselen kelimesi, porselen maddesine benzeyen bir midye cinsinin İtalyanca’daki adı olan ‘porcellana’dan türetilmiş ve diğer dillere benzer söylenişlerle yerleşmiştir.

Porselen, seramik ailesinin en başta dayanıklılık ve görüntü yönünden, özellikleri en üstün olan üyesidir. Seramiklere göre üstün olmasının en belirgin sebebi, bileşenlerinin niteliği ve yüksek ısıda fırınlanmasıdır. Dayanıklılık, uzun ömürlü kullanım yanında görsel nitelik de onu öne çıkaran bir başka özelliğidir. Bu özelliklerinin yanında, porselenin havuzlarda tercih edilmesinin birincil nedeni, su emme kapasitesinin % 0.03 civarında olmasıdır. Soğuk havalarda, emilen su donma nedeniyle genleşir ve malzemeyi olumsuz etkiler. Ancak çok çok az su emen porselen, bu fizikî sonuçtan seramik gibi etkilenmez. Çünkü seramiğin su emme kapasitesi % 3’tür. Bu nedenle seramik, herhangi bir donma olayı sonucunda içindeki yüksek su miktarı nedeniyle genleşerek patlar.

Porselenin diğer özellikleri:
— Alt yüzey rengi (masse) beyazdır, bu da onun seramiğe göre daha kaliteli ve dayanıklı bir madde olduğunu gösterir.
— Yüzeyi parlaktır, kusursuzdur, gözenek yoktur ve dekoratif bir görünümü vardır. Seramikte ise yüzey, mat ve gözeneklidir.
— Yapısı daha serttir ve darbelere karşı daha dayanıklıdır.
— Yüzeyi seramiğe kıyasla asit ve alkalilere karşı daha dirençlidir.
— Hijyeniktir, mikrop ve kir barındırmaz; sırlı (parlak yüzey) olduğu için leke tutmaz.
— Isı değişikliklerinden etkilenmez.